Place zabaw dla dzieci powinny być tak usytuowane, aby zapewnić nasłonecznienie przez co najmniej cztery godziny, liczone w dniach 21 marca i 21 września w godzinach od. 10:00do 16:00, zaś dla zabudowy śródmiejskiej nie krótsze niż dwie godziny. Minimalna odległość placów zabaw i miejsc rekreacyjnych dla niepełnosprawnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i od miejsc gromadzenia odpadów (pojemniki i kontenery, śmietniki) powinna wynosić 10 m. Odległość wydzielonych miejsc postojowych dla samochodów osobowych od placu zabaw oraz boisk dla dzieci i młodzieży nie powinna być mniejsza niż 7 m w przypadku 4 stanowisk włącznie, 10 m w przypadku od 5 do 60 stanowisk włącznie i 20 m w przypadkach pozostałych. (§ 40 i § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) Wskazanym jest aby place zabaw i place rekreacyjno-sportowe zwierały dodatkowe wyposażenie takie jak ławki, stoliki, ogrodzenia kosze na śmieci, stojaki na rowery, trejaże, pergole, lampy oświetleniowe.
Ogradzanie placów zabaw nie jest obowiązkowe, szczególnie w sytuacji gdy znajduje się on na terenie zamkniętego osiedla mieszkaniowego zdała od zagrożeń, takich jak miejsca wyprowadzania psów, bliskości dróg, parkingów, boisk sportowych, skarp lub zbiorników wodnych. Place zabaw i place rekreacyjno-sportowe powinne spełniać warunki niezbędne do korzystania z tych obiektów przez osoby niepełnosprawne. Właściciele lub zarządcy placów zabaw oraz, placów rekreacyjno-sportowych podczas projektowania i zakupu wyposażenia ich , powinny sprawdzić jakie są wymogi w zakresie nawierzchni do planowanych urządzeń i obiektów. Powyższa kontrola i analiza produktów jest niezbędna do zachowana bezpiecznego na palcach zabaw i placach rekreacyjno-portowych w trakcie użytkowania.
Przeprowadzając kontrolę okresową osoby uprawnione muszą mieć na uwadze zapewnienie bezpiecznego użytkowania zarówno w zakresie poszczególnych urządzeń jak i całego obiektu jakim jest plac zabaw lub plac rekreacyjno-sportowy. Jedynym obiektywnym, dowodem na spełnienie zasady bezpieczeństwa użytkowania przez poszczególne urządzenia zabawowe (np. huśtawki wagowe, wahadłowe, jednopunktowe, karuzele, zjeżdżalnie otwarte i zamknięte, bujaki) , urządzenia rekreacyjno-sportowe (np. służące do gry w minigolfa, krykieta, bule, ping-ponga, szachów, koszykówki, piłki ręcznej, siatkowej, urządzeń fitness), elementy małej architektury do organizowania zabaw (np. piaskownic, brodzików, górek saneczkowych, ścian wspinaczkowych, torów rowerowych, placów deskorolkowych) oraz wyposażenia uzupełniające (np. ławek, stolików koszy na śmieci, stojaków na rowery, pergoli, lamp oświetleniowych) jest możliwość wykazania zgodności istniejących urządzeń i obiektów na placu zabaw lub placu rekreacyjno-sportowym z dokumentami, które powinien posiadać właściciel lub zarządca tych urządzeń lub obiektów.